Kdy nás můžete navštívit?

 

Jan William Drnek: Timelapse

O VÝSTAVĚ

Výstava TIMELAPSE představuje tvorbu fotografa Jana Williama Drnka, který stojí za digitalizací díla Slovanská epopej Alfonse Muchy a za unikátní knižním dílem epopej. Výstava probíhá v pražské Nákupní galerii Myslbek od 16. listopadu 2022 a je prodloužena do 23. února 2023. Plátna Slovanské epopeje s celkovou plochou 650 m2 převedl fotograf pomocí náročné techniky panoramatické velkoformátové fotografie a speciální techniky tisku. Na výstavě TIMELAPSE mají návštěvníci možnost prozkoumat dvě vytištěná digitalizovaná plátna z tohoto unikátního projektu a rovněž si poprvé sami prolistovat knihu epopej. Muchovo dílo tak bude možné prohlížet v kvalitě 1 : 1, tedy jako v galerii, a to při zachování barevné věrnosti obrazů.

Výstava TIMELAPSE nechává nahlédnout i do další tvorby fotografa Jana Williama Drnka. Projekt Talking Glass je důkazem tvůrčího setkání s designérem Bořkem Šípkem a hráčem na didgeridoo Ondřejem Smeykalem, které se uskutečnilo v roce 2010. Pro Drnka šlo o první fotografický projekt z umělecké oblasti. Jeho fotografie dokumentují ducha a duši jedinečné práce, kdy dnes už bohužel zesnulý výtvarník Bořek Šípek hudební nástroj spojený s australskými domorodci vytvořil ze skla, a tím ho povýšil na designový objekt.

Další část výstavy TIMELAPSE zavede návštěvníky prostřednictvím fotografií Jana Williama Drnka do exotických končin planety – Indie, Afriky a Bhútánu. Na podzim roku 2008 procestoval Jan William Drnek fotogenická místa afrického kontinentu, kde pořídil unikátní fotografie krajiny, zvířat a v neposlední řadě místních obyvatel. Na výstavě TIMELAPSE Afriku přibližuje velkoformátovou fotografií o velikosti 630x300 cm vodopádů Epupa Falls, která diváky přenese do rozhlehlé a spletité sítě vodopádů a kaskád na hranicích Namibie a Angoly. Doplní ji zejména portréty jednoho z nejzajímavějších afrických kmenů Himba, jehož ženám se říká červené krásky černé Afriky. To proto, že si na celé tělo i vlasy nanášejí červenou hlinku.

Snímky z Indie byly pořízeny během fotoexpedice v roce 2013. Zaměřovala se především na fotografování indických slavností, rituálů a tradic. Jan William Drnek zachytil mimo jiné neopakovatelnou atmosféru na ghátech posvátné řeky Gangy či autentický život málo známých kmenů v oblasti státu Chhattisgarh. Byl také při nejfantastičtějším svátku na planetě – svaté pouti Mahá Kumbh Mela, kdy miliony hinduistů smývají v posvátných vodách své hříchy a osvobozují se tak z neustálého koloběhu nových zrození.

Prostřednictvím fotografií Jana Williama Drnka z fotoexpedice z roku 2014 zájemci nahlédnou ještě do země blízko nebe, země hřmícího draka – do tajemného Bhútánu. Bhútánské království bylo po staletí izolované od okolního světa, což mu umožnilo si zachovat unikátní kulturu. Jan William Drnek se v zemi soustředil především na portréty místních lidí, atmosféru buddhistických klášterů a na etnické slavnosti Tshechu v městě Paro. Ústředním bodem těchto náboženských festivalů jsou tance v maskách.




O AUTOROVI

 
Uznávaný český fotograf a spičkový odborník v oblasti colormanagementu a náročných tiskových technologií. K jeho nejúspěšnějším projektům patří dílo epopej, nejdražší česká kniha, která přibližuje unikátním způsobem Slovanskou epopej Alfonse Muchy. V poslední době se věnuje především fotografování uměleckých děl a sakralních staveb. Precizně zachytil např. oltář Mistra Pavla v Levoči a slovenské metropolitní katedrály v Bratislavě a v Košicích. Nyní se svým týmem pracuje na výpravné knize Katedrále sv. Víta. Je autorem nových oficiálních fotografií českých korunovačních klenotů. 

 
Více o JWD naleznete na jwd.cz/o-mne/

Vernisáž

Výstavu jsme zahájili 15. listopadu vernisáží, kterou uváděl režisér a dokumentarista Petr Horký. Akce se těšila účasti nemalého počtu hostů. Mezi jedny z nejvýznamnějších lze jistě uvést vnučku známého umělce Alfonse Muchy, Jarmilu Mucha Plockovou či pravnučku J. V. Myslbeka, Miladu Myslbekovou.

 

Beseda Slovanská epopej – Od počátku do současnosti

Ve středu 8. 2. 2023 proběhla v rámci výstavy TIMELAPSE beseda fotografa a autora díla epopej, Jana Williama Drnka, a jeho hostů Jarmily Mucha Plockové a Václava Cílka, SLOVANSKÁ EPOPEJ: OD POČÁTKU DO SOUČASNOSTI. Oba hosté se aktivně podíleli na vzniku díla epopej. Jejich účast na besedě přinesla velmi zajímavé a osobní pohledy na toto téma. Z besedy bude pořízen videozáznam, který bude posléze ke zhlédnutí online. Besedou provázel Petr Horký, který výstavu uvedl na vernisáži v listopadu 2022.

Podívejte se na záznam Besedy zde.

Napsali o výstavě:

Mucha, kterého nepoznáte od originálu. V Myslbeku vystavuje fotograf s vášní pro barvy
Prolistujte si nejdražší českou knihou na trhu. Na fotkách zachycuje Slovanskou epopej zblízka
Digitalizace Slovanské epopeje trvala dva roky. V knize uvidíte každý tah štětce, říká fotograf
Nová pražská výstava představuje digitalizovanou Slovanskou epopej i fotografie z cest po světě
Prolistujte si nejdražší českou knihu. Praha ukáže přefocenou Epopej
Jan William Drnek: Fotografie je malba světlem
Jak dostat Slovanskou epopej do jedné knihy? Chtělo to matematický model, pečlivé zkoumání rastru a skvělé svícení, říká fotograf Jan W. Drnek

Přihlašte se k odběru novinek