Kdy nás můžete navštívit?

PostArt - reprodukce děl českých autorů

V termínu od 6. března do 30. dubna je v pražské nákupní galerii Myslbek vystavena ukázka reprodukcí děl českých autorů z projektu PostArt. Výstava přestavuje výběr ze stálé nabídky plakátů, kterou PostArt v minulém roce spustil ve snaze poskytnout veřejnosti možnost vyzdobit si své domovy dostupným, ale originálním způsobem. Pod projektem jsou podepsaní neokoukaní autoři s ojedinělými rukopisy, kolekce projektu je proto různorodá a pestrá jak tematicky, tak technicky.

K vidění jsou abstraktní díla umělkyně Zuzany Fajkusové, ve kterých se formou klasické nebo digitální koláže snaží znázornit motivy životních etap a prchlivost lidských nálad. Techniku koláže využívá i výtvarník Jindřich Otta. Ačkoliv se oba autoři často tematicky setkávají, Otta volí styl prudší, formálně řízný.

Svět fotografie na výstavě zastupuje autor Radek Průša, který se tomuto fenoménu věnuje od 80. let. K vidění jsou jeho pohledy na různé tváře města Prahy, její historickou gotickou stránku, nebo novostavby například v podobě Trojského mostu.

Velmi něžný styl prezentuje ilustrátorka Katarína Babecová. Formou digitální malby autorka svým charakteristickým způsobem zobrazuje zvířecí nevinnost a vlídnost. Stejnou techniku používá i autorka Milubee, která skrze své ilustrace střídá styly a snaží se zachytit atmosféru a evokovat příběh.

Malbu klasickou na výstavě zastávají dva poslední autoři. Marie Kovandová se svými akrylovými nebo akvarelovými barevně výraznými abstraktními motivy, a Josef Fajt, který se věnuje figurální olejomalbě, především pak portrétům popkulturních ikon.

Výstava projektu PostArt má za cíl demonstrovat možnosti reprodukce. K vidění zde jsou různé materiály, na které jsou obrazy natisknuté. Zastoupeny jsou nejen kvalitní papír či klasické plátno, ale i materiály pro tisk dekorativních plakátů spíše vzácné, jako třeba dřevo nebo plexisklo. Každý materiál může obraz podat jinak, vdechnout mu nový život, umocnit některé motivy, jiné zase utlumit. Proto je reprodukce umění samo o sobě.

Na projekt PostArt, jeho oblast interiérového designu a snahu o nabídku hodnotné původní tvorby navazuje druhá část výstavy. Ta se nachází v horním patře a k vidění jsou zde funkční dekorace do interérů. Hlavní část tvoří designové výrobky pro domácí mazlíčky. Škrabadla a domečky pro kočky, misky a boudy pro psy. Kromě původního neotřelého designu výrobky zaujmou také materiálem a konstrukcí. Zhotoveny jsou totiž jen z kartonu nebo dřeva, případně jejich kombinace, což plně podporuje filozofii udržitelnosti a ekologie.

Výstavu završuje ukázka dekorací do dětských pokojíčků, které doplňují předchozí projekty a společně pak tvoří brand Vaše dílna. Dekorace jsou navržené i vyrobené pod taktovkou dílny z podniku GRAFFIS studio, a stejně jako u předchozích výrobků, i zde je kladen důraz na udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí. Projekt Vaše dílna však nekončí u výrobků a jeho cílem je také rozvíjet kreativitu od útlého věku. Proto budou v rámci projektu pořádány i workshopy a edukační programy, jejichž ochutnávku můžete vyzkoušet přímo zde, v Galerii Myslbek, v sobotních termínech, které budou vždy v předstihu zveřejněny.

Přihlašte se k odběru novinek